Kaszuby to przepiękny, nadal nieodkryty przez wiele osób region w Polsce, który łączy odrobinę wszystkiego, czyli gór, pagórków, lasów, dolin i jezior. Wciąż używany  język, tradycje i zwyczaje kaszubskie można na co dzień zaobserwować w wielu miejscach. Ten region ma dla turystów wiele do zaoferowania. Kompleks Wypoczynkowo – Konferencyjny Wichrowe Wzgórze w Chmielnie to najpiękniej położony obiekt na Kaszubach. W swoim logo ma gałązki Chmielu, które nawiązują do legendy o Chmielnie. W naszym wpisie przedstawiamy, czego można się spodziewać po urlopie na Kaszubach. Zapraszamy.

Kaszubskie atrakcje dla turystów

Jeśli jesteś zainteresowany regionalną kulturą, sztuką ludową oraz rzemiosłem, a do tego lubisz zwiedzać zabytkowe obiekty, świetnie się składa, ponieważ w okolicach Gminy Chmielno w województwie pomorskim znajdziesz ich wiele. Nastaw się nie tylko na zwiedzanie, ale również aktywne spotkania z kulturą ludową regionu. Polecamy gorąco odwiedzić:

  • Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie,
  • Zabytkowy Kościół w Chmielnie,
  • Najstarszy działający młyn na Pomorzu w Chmielonku,
  • Zakład ceramiczny „Genius” w Chmielnie,
  • Izba Regionalna w Chmielnie,
  • Muzeum Kaszubskie w Kartuzach (ok. 10 km od Chmielna),
  • Kolegiata i zespół poklasztorny w Kartuzach,
  • Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach (ok. 45 km od Chmielna),
  • Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie (ok. 38 km od Chmielna),
  • Centrum Promocji Regionu w Szymbarku (dom do góry nogami, Sybiraka, bunkier Gryfa Pomorskiego).

Wycieczka szlakiem legend i nie tylko – poznaj skarby „Szwajcarii Kaszubskiej”

Fascynują Cię legendy i podania? Kaszuby to istny ich skarbiec. W powiecie Kartuskim około 12 km od Chmielna, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego znajduje się wieś Ostrzyce. Koniecznie musisz zobaczyć Aleję Legend Kaszubskich w Ostrzycach. Dodatkowo w tej okolicy istnieje możliwość przejażdżki statkiem po Jeziorze Ostrzyckim. Dla dzieci i dorosłych wiele atrakcji czeka również w Parku Linowym w Ostrzycach.

Gorąco polecamy również Park Baśni i Legend Kaszubskich, znajdujący się w Centrum Aktywnego Wypoczynku Wieżyca Koszałkowo, około 16 km od Chmielna. Tutaj dorośli i dzieci spędzą niezapomniane chwile wśród zieleni lasów, podziwiając nie tylko krajobraz gór, pagórków oraz jezior. Dzięki interaktywnej aplikacji zainstalowanej na tabletach lub smartfonach poznacie baśnie i legendy kaszubskie – można zwiedzić park w sposób ciekawy, łącząc zabawę z edukacją.

Dla każdego coś innego – aktywny wypoczynek

Dla tych, którzy uwielbiają relaks na sportowo, polecamy wybrać się między innymi na kort tenisowy lub na boisko do gry siatkowej i kosza w Kartuzach, albo do hali sportowej lub siłowni w Chmielnie. Ponadto w naszej ofercie znajdują się także wczasy zdrowotne detox. Specjalne diety odchudzająco – zdrowotne połączone są z różnorodnymi ćwiczeniami, spacerami oraz zabiegami Spa. Podjęte w ten sposób działania, gwarantują poprawę kondycji całego organizmu.

Natomiast jeśli pragniesz poczuć piękno i harmonię otaczającej przyrody, pooddychać świeżym leśnym, albo górskim powietrzem, skorzystaj z pobliskich jezior. Może wycieczka kajakiem? Ulubiony przez kajakarzy najpiękniejszy szlak wodny nazywany Kółkiem Raduńskim rozpoczyna się w Chmielnie – możesz przepłynąć kajakiem przez łącznie 14 jezior. 

Po dniu pełnym wrażeń zapraszamy do komfortowych pokoi, na smaczną kolację, do Spa, na masaże. W naszym Kompleksie Wypoczynkowo – Konferencyjnym „Wichrowe Wzgórze” możesz zarezerwować pobyt przez cały rok. Przyjedź kiedy Tobie odpowiada. Tutaj tradycja i nowoczesność współgrają ze sobą tak, aby każdy gość mógł znaleźć odpowiednią dla siebie formę wypoczynku oraz poczuł się jak w domu. Całości dopełnia pyszne jedzenie na bazie produktów lokalnych. Serdecznie zapraszamy.

Dowiedz się w jakich programach unijnych braliśmy udział
Wichrowe Wzgórze - Wesele w sercu Kaszub!