Ze Złotej Góry nasz szlak wiedzie w dół, w kierunku Brodnicy Dolnej, którą miejscowi mieszkańcy zwą po kaszubsku Brodnica. Ze względu na to, że nawet ze Złotej Góry nie widać już Chmielna, więc Wichrowe Wzgórze jest już dość daleko, radzimy rozważyć wycieczkę rowerową lub samochodową. Pokonanie tej drogi pieszo, a szczególnie powrót pod górę może okazać się zadaniem wyłącznie dla najtwardszych.

Brodnica Dolna jest wsią podobną do wielu innych w sensie zabudowy, ale nic nie może odmówić jej pięknych krajobrazów, piękniejszych niż ma wiele innych wsi. Dlaczego? A no dlatego, że leży na styku Jeziora Brodno Wielkie leżące u stóp Złotej Góry i Jeziora Ostrzyckiego, które widzieliśmy ze Złotej Góry. Trzeba tu koniecznie przyjechać, by zrozumieć dlaczego Kaszuby są piękne. Długie rynnowe jeziora leżą w cieniu wzgórz leżących bezpośrednio na ich brzegach. Teraz jest zielono, ale za kilka miesięcy, jesienią, lasy bukowe, które tu dominują zmienią barwę i będziemy mieli do czynienia ze złoto-rudym kobiercem.

Z Brodnicy Dolnej zostają nam zaledwie dwa etapy do pokonania, by znaleźć się na przeciwległym krańcu Drogi Kaszubskiej.

 

Tych, którzy zdecydują się przejść trasę pieszą Wichrowe Wzgórze powita smakowitym posiłkiem w naszej restauracji, a także pakietem zabiegów SPA, które zregenerują zmęczone nogi.