Wracamy na trasę wycieczki, którą wyznacza Droga Kaszubska. Tym razem spróbujemy dotrzeć do kolejnej miejscowości, do wsi Ręboszewo, która położona jest na południowy-wschód od pensjonatu „Wichrowe Wzgórze”, przy drodze biegnącej z Kartuz do Sulęczyna.
Zakładamy, że jesteście wytrawnymi amatorami Nordic Walkingi i między innymi dla możliwości interesujących wycieczek po okolicy przybyliście na Wichrowe Wzgórze. Zaproponujemy, więc trasę nieco odbiegającą od samej Drogi Kaszubskiej, ale za to mającą wgląd na nią od góry, z wzniesień nad Jeziorem Brodno Małe. Idąc tą trasą, do Ręboszewa dojdziemy przez miejscowość Lampa, z której rozpościera się wspaniały widok na Chmielno. Wrócimy zaś Drogą Kaszubską z niewielką modyfikacją polegającą na przejściu przez groblę na Jeziorze Kłodno, co da możliwość zwiedzenia śladów po dawnym zamczysku.
wycieczki kaszuby

O tym, że warto iść tą właśnie drogą niech świadczy to zdjęcie.

jezioro widok

Widać na nim cały rejon Chmielna i oczywiście „Wihrowe Wzgórze”, z którego wyszliście.

Ale wracajmy na trasę. Po przejściu przez wybudowania Lampy, które są dla nas cennym źródłem prawdziwych wiejskich kur, które kończą w prawdziwym rosole, który z przyjemnością zajadają na „Wichrowym Wzgórzu” ci, którzy nie są na diecie, droga poprowadzi nas w kierunku miejscowości Grzebieniec i dalej do kolejnej rynnowej doliny, w której znajduje się Ręboszewo.

Sama wieś jest niewielka. Niewielka, ale znana. Wszak tuż koło niej, co roku, w końcu czerwca odbywa się święto kaszubskiej maleny, czyli dla nie posiadających daru mówienia w naszym języku truskawki. Bez dwóch zdań kaszubska truskawka jest znacznie lepsza niż te, które dziś można kupić na straganach, te, które pochodzą spod foliowych namiotów, czy z Maroka. Warto zarezerwować miejsce w pensjonacie „Wichrowe Wzgórze” w okresie tradycyjnej imprezy – „Truskawkobranie” i skorzystać z możliwości zabawy i co najważniejsze spróbowania tego skarbu kaszubskiej, garbatej ziemi.
Wracając do wsi, to jest bardzo malowniczo położona między dwoma jeziorami – Małym i Wielkim Brodno, które łączy rzeka Radunia. We wsi zachowały się stare chaty odzwierciedlające charakter lokalnej zabudowy. W części północnej położony jest kultowy kiedyś, bo jeden z niewielu, zajazd „Sobótka“ z restauracją. Poniżej zajazdu była kiedyś stanica wodna. Dziś podupadła, ale jest nadzieja, że pomysł na odbudowę Pętli Jezior Kaszubskich przywróci miejsca dla amatorów kajaków i żeglowania.
Atrakcją wsi jest wiatrak na górze Sobótka, który łączy funkcję kawiarni, punktu widokowego i ekskluzywnego hotelu.
Ręboszewo ma wieloletnią historię, bo nadane zostało żukowskim siostrom Norbertankom w 1209 roku przez Mściwoja I.
Kiedyś droga z Chmielna przez wieś Zawory do Ręboszewa była zwykłą polną drogą. Dziś mamy tu asfalt i czerwony, Kaszubski szlak turystyczny, a wodą biegnie szlak wodny „Kółko Raduńskie”.
Do Chmielna i gościnnych pomieszczeń, które oferuje „Wichrowe Wzgórze” wrócimy przez Zawory. Nie pójdziemy jedna przez Chmielonko, a okrążymy Jezioro Kłodno, by zobaczyć miejsce naszego pobytu na Kaszubach z perspektywy. Zobaczymy obiekty takie, jak Pensjonat, Oaza Zdrowia i Chata Aniołów. Do Chmielna wejdziemy przez groblę rozdzielającą jezioro na dwie części.
Po intensywnym zwiedzaniu zapraszamy do naszego SPA. Kaszubska Oaza Zdrowia oferuje każdemu wędrowcowi możliwości regeneracji i przygotowania się do kolejnej wycieczki.