Wiôldżi tidzéń

 

Wielki tydzień to najważniejszy tydzień Wielkiego Postu.

 

Najważniejszy w nim jest

Wiôldzi Piątk – Płaczëbóg (Wielki Piątek – Płaczebóg)

 

Tak nazywano na Kaszubach dzień ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. W tym dniu, od wczesnych godzin porannych gospodynie kaszubskie smagają domowników gałązkami agrestu lub jałowca. Zwyczaj ten nazwany jest Bòżé Ranë (Boże Rany).

My Kaszubi przestrzegamy w Wielki Piątek ścisłego postu. Nasi przodkowie spożywali w tym dniu jedynie chleb i wodę  oraz ziemniaki bez omasty.  

W Wielki Piątek kończymy świąteczne porządki tradycyjnym zamieceniem izb przed wschodem słońca i wyrzuceniem śmieci na podwórze, grunt lub granicę sąsiada. Kiedyś miało to uwolnić od pcheł i robactwa. Dziś jest elementem tradycji, którą „Wichrowe Wzgórze” bardzo kultywuje.

Nasze izby są już uprzątnięte i czekają na gości.

W Wielki Piątek, podobnie do całej Polski, w Chmieleńskim kościele zamilkną dzwony. Zabiją dopiero nad ranem w niedzielę, w Wielkanoc, by dać znak, że Chrystus zmartwychwstał.

Tradycją na Kaszubach było to, że wieczorem w Wielki Piątek chłopcy chodzili po wsiach i robili hałas klekotkami, terkotkami. Miało to przypominać o żałobie po śmierci Jezusa.

Wielki Piątek to dzień, w którym gospodarze z wielką uwagą obserwowali pogodę. Deszcz wróżył mokre lato, a słońce zapowiadało upalne miesiące letnie. Nad nami piękne,  błękitne niebo, co daje szansę na spędzenie wspaniałych, słonecznych wakacji w pensjonacie „Wichrowe Wzgórze”.

 

Dziś przyjadą do nas goście, którzy zechcieli z nami spędzić święta. Zaprosimy ich do wyjścia na Drogę Krzyżową. W Chmielnie nie ma miejsca takiego jak Kalwaria Wejherowska lub Wielewska, ale Chmielno jest miejscowością o szczególnym klimacie. Miejscowością położoną nad dwoma jeziorami. Będzie to dobre przeżycie.

 

„Wichrowe Wzgórze” nazywane jest też Kaszubską Oazą Zdrowia. Dbamy tu bardzo o zdrowie. Nie tylko swoje, ale przede wszystkim o zdrowie naszych gości. Nie chodzi wyłącznie o to, by zapewnić im spokój. Namawiamy do uczestnictwa w turnusach zdrowotnych. Pomagamy zmienić styl życia na prozdrowotny. W tym kontekście, zgodnie ze starym zwyczajem z Kaszub pójdziemy na brzeg jeziora Kłodno, by się obmyć, bo wierzymy, że taka kąpiel oczyści nas i uwolni nas od chorób oczu i skóry. Wielkanoc jest zaś tradycyjnie postrzegana jako czas odnowy, odrodzenia, przyjścia nowego.

 

Czekamy na Was. Czas rozpocząć święta!