Za dwa tygodnie i jeden dzień przyjdzie ten specjalny wieczór. Wieczór wigilii św. Jana, czyli tradycyjne słowiańskie święto obchodzone jest w nocy z 23 na 24 czerwca. Data obchodów zbiega się z datą słowiańskich obchodów święta sobótki lub nocy Kupały związana jest z letnim przesileniem Słońca.

W tradycji słowiańskiej sobótka była to świętem wody i ognia, Słońca i Księżyca, ale czego nie wolno zapominać, również świętem miłości i płodności. Obrzędy kultywowane w Noc Kupały, czy Sobótkę miały na przynieść osobom je odprawiającym zdrowie i powodzenie. Mówi się, że onegdaj, gdy ludzie byli podobno spokojniejsi, nikt nie przesypiał tej najkrótszej nocy roku. Wesoło biesiadowano przy wielkich ogniskach palonych na brzegu jezior lub rzek. Tańczono przy akompaniamencie radosnej muzyki. Aby zapewnić płodność i urodzaj, stare gospodynie rzucały do ognia zioła. Tańce wokół ogniska i skakanie przez żywy ogień oczyszczało i chroniło przed złymi urokami i chorobami.

Dla młodych, Noc Świętojańska była i jest czymś na kształt nabytych z Zachodu Walentynek (14 lutego). W noc świętojańską panny plotły wianki z kwiatów i ziół, by wieczorem rzucić je do wody (rzeki, jeziora). Chłopcy próbowali je wyłowić. Dziewczęta ukradkiem patrzyły czyj wianek kto złowił, czyj utonął, czyj najdalej popłynął. Na tej podstawie wróżyły jak szybko wyjdą za mąż, która dostanie lepszego kawalera. Lasy pełne były par młodych ludzi szukających kwiatu paproci, którego odnalezienie wróżyło szczęście.

 

Wokół Kaszubskiej Oazy Zdrowia „Wichrowe Wzgórze” jest wiele miejsc, w których taka biesiadę można urządzić. Można to zorganizować na łące nad jeziorem, chętnie wskażemy las, w którym rosną paprocie. Co jednak najważniejsze, to fakt, że na miejscu jest SPA, więc każda panna będzie mogła odpowiednio przygotować się na wieczorne zaloty. Wiemy, że wszystkie panny są piękne, ale wyeksponowanie walorów dzięki odżywczym zabiegom z wykorzystaniem profesjonalnych kosmetyków nikomu nie zaszkodziło. Dodatkowo, warto podkreślić, że możliwość wypoczynku jest jednym z najlepszych środków na poprawę nastroju i kondycji organizmu, który będzie gotowy na całonocną zabawę.