Truskawkobranie to największa na Kaszubach impreza plenerowa – odbywa się w tym roku po raz 40, jak zwykle pod koniec czerwca. W 2015 roku przypadnie w dniach 27-28 czerwca. Wstęp wolny!

Program Truskawkobrania 2015

Jako główne gwiazdy Truskawkobrania w 2015 wystąpią m.in: Sylwia Grzeszczak oraz Dawid Kwiatkowski. Pierwszy dzień upłynie pod znakiem disco polo, drugiego natomiast na scenie zagości dobry pop:

■ Sobota 27.06 od godz. 16.40
Truskawkobranie PROGRAM 2015- Mayonez – loncert rockowy
– Krôsniãta – występ Kaszubskiego Zespołu Dziecięcego
– Orły i Orliki
– Majestic – koncert reggae
– EXelent – koncert
– Etna – koncert

■ Niedziela 28.06. od godz 14 (z programem dla dzieci)
– Magic Show
– Kaszuby – Regionalny Zespół Piesni i Tańca
– Blok Centrum Kultury (m.in konkurs na najpiękniejsze stoisko)
– Słunôszka – Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca
– Wybory Truskawkowej Miss
– Hubert – koncert
– Dawid Kwiatkowski – koncert
– konkurs dla publiczności
– Sylwia Grzeszczak – koncert (od godz. 21)

KOMUNIKACJA

Dojazd na Truskawkobranie ułatwia specjalny autobus linii T przedsiębiorstwa Gryf kursujący na trasie Kartuzy – Złota Góra (przed Brodnicą Górną) – Kartuzy. Na linii T obowiązuje stały cennik, w tym wszystkie ulgi ustawowe oraz bilety miesięczne ważne na tej trasie oraz sieciowe. Bilety jednorazowe można zakupić u kierowcy autobusu. Przykładowe ceny biletów: 5 zł (Kartuzy – Złota Góra); 3 zł (Ręboszewo – Złota Góra)

Godziny odjazdów poniżej; szczegółowy rozkład jazdy na tej trasie – jest tutaj

Sobota 27 czerwca
Kartuzy (dworzec) >> Złota Góra: godz. 16.15, 17.15, 18.45, 19.45, 21.05.
Złota Góra >> Kartuzy (dworzec): godz. 15.41, 17.45, 19.15, 20.45, 22.45, 23.55.

Niedziela 28 czerwca
Kartuzy (dworzec) >> Złota Góra: godz. 13.45, 15.15, 16.15, 17.15, 18.15, 19.45, 20.25, 21.05.
Złota Góra >> Kartuzy (dworzec): godz. 14.45, 16.15, 17.35, 17.51, 19.15, 20.05, 20.45, 22.45.

ODKRYJ POMORZE na Facebooku!

Historia imprezy

Od 1971 roku na Złotej Górze nieopodal Brodnicy Górnej z okazji truskawkowych żniw gospodarze powiatu kartuskiego urządzją wielki festyn ludowy. Święto Truskawkobrania rozrasta się i przyciąga coraz większe rzesze wystawców i zwiedzających – zarówno „miejscowych” jak i turystów. Festyn stał się największą imprezą w regionie. Szacuje się, iż w Truskawkobraniu 30 czerwca 2002 roku wzięło udział 30 000 osób, w 2004 roku i 2005 było już ich około 40 000. O popularności tego święta świadczy również fakt, iż w ciągu jednego dnia (w 2005 r.) sprzedano tam prawie 2 tony truskawek.

Kaszubska truskawka – powiat KartuzyGwoździem programu są truskawki pod najrozmaitszymi postaciami, w myśl hasła: wszystko o truskawce! Na festynie można znaleźć liczne stoiska handlowe i gastronomiczne, prezentuje się dorobek kultury kaszubskiej, amatorskiej i profesjonalnej, są liczne występy artystyczne, konkursy, zawody wędkarskie, stoiska z truskawką i kaszubskim rękodziełem ludowym, przejażdżki tramwajem konnym i wiele innych atrakcji. Podczas imprezy wystawiają się producenci truskawek, którzy sprzedają owoce świeże oraz przetworzone w postaci musu truskawkowego.

Podczas Truskawkobrania odbywają się liczne konkursy związane z truskawką np. na najlepsze ciasto truskawkowe, na największą truskawkę. Organizowany jest też konkurs na „truskawkową fraszkę”. Konkurs ten jest ogłaszany w prasie, a następnie rozstrzygany podczas Święta.

Truskawkobranie Złota Góra Brodnica GórnaTak naprawdę nikt dokładnie nie wie, kto wpadł na pomysł organizowania tej imprezy plenerowej właśnie na Złotej Górze, w pobliżu punktu widokowego. Jednak pomysł jest znakomity. Przecież nie ma bardziej urokliwego zakątka na całych Kaszubach. Miejsce festynu wyznacza naturalnie ukształtowany amfiteatr, którego tło stanowi jedno z najpiękniejszych jezior na Kaszubach, czyli Wielkie Brodno. Na stoku Złotej Góry koło Kartuz podczas imprezy swobodnie przebywa około 40 tys. osób. Ze wzgórza widać południową część Jeziora Wielkie Brodno, wieś Brodnicę Dolną, Wzgórza Szymbarskie z największym wzniesieniem na Niżu Środkowoeuropejskim – Wieżycą. Miejsce to znajduje się niemal w centrum zagłębia truskawkowego. Wokół są uprawiane truskawki.

Truskawkobranie – imprezy dla dzieci – KaszubyKażde Truskawkobranie jest bardzo dużym wydarzeniem. Zaprasza się gości oraz zespoły ludowe z całego kraju i z zagranicy. Co roku Święto Truskawkobrania to wielogodzinna impreza (od rana do późnych godzin nocnych), w programie której znajduje się ciekawa oferta estradowa. Na Truskawkobraniu gościli m.in. Szwagierkolaska, Bajm, Jerzy Kryszak, Zbigniew Wodecki, Shakin Dudi, Krzysztof Krawczyk, Lombard, Krystyna Giżowska, Perfect, Lady Pank, DAAB, Hej, zespół Łzy, Kasia Kowalska, Patrycja Markowska, Mandaryna, zespół Wilki, Anita Lipnicka & John Porter, Rico Sanchez & Gipsy Kings, Doda … etc.

Organizatorzy Truskawkobrania mają także atrakcje dla dzieci – konkursy, zabawy i animacje

„Kremowe Malënë” – mus z truskawek kaszubskich jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego i otrzymał „Perłę 2005” w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo.

Plan dojazdu – wg mapy satelitarnej poniżej. Więcej zdjęć ze Złotej Góry – jest tutaj

Dalsze informacje o Truskawkobraniu – są tutaj

Najciekawsze imprezy pomorskie – są tutaj

Ciekawostki o truskawkach

• Największa truskawka w Polsce urosła w 2009 roku w miejscowości Kramówka Mała na polu Pani Agnieszki Koniecko. Polska rekordzistka ważyła ponad 138 gramów.

• Największa truskawka na świecie została zebrana przez G. Andersena z Wielkiej Brytanii w 1983 roku. Gigantyczny owoc ważył 231 gramów

• Truskawki oprocz walorów smakowych mTruskawkobranie – Święto Truskawki Kaszubyają również dużo witamin. Być może nie każdemu wiadomo, iż truskawka zawiera więcej witaminy C niż cytryna – aż 60 mg w 10 dekagramach świeżych owoców.

• Truskawka zawiera specjalne związki bakteriobójcze – fitocydy – obecne również w cebuli i czosnku. Pomagają one w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. W tym miejscu warto dodać, iż niektórzy używają truskawek do czyszczenia i wybielania zębów.

• Truskawki wspierają organizm w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej decydującej o dobrym samopoczuciu człowieka. Stres, mała ilość ruchu, duża ilość słodyczy i kawy powodują zakwaszenie organizmu objawiające się m.in zmęczeniem, wzdęciami czy przedłuzającym się zdenerwowaniem. Truskawki jako owoce zasadotwórcze przeciwdziałają tym skutkom.

• Truskawki są historycznie bardzo młodymi owocami. Pochodzą ze skrzyżowania poziomek, znanych i opisywanych mi.n przez Rzymian – Wergiliusza i Owidiusza. Inicjatorem i sponsorem udanego botanicznego eksperymentu był król francuski – Ludwik XIV. Łakomy monarcha po zasmakowaniu w chilijskich poziomkach zażyczył sobie wyhodowania owoców, które dawałyby większe plony na europejskiej ziemi. Stąd pierwsze zbiory truskawek w Europie i na świecie zawdzięczamy zapewne właśnie Ludwikowi XIV.

• Truskawka kaszubska lub kaszëbskô malëna (z języka kaszubskiego) jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego. Nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w 2009 r. rozporządzeniem Komisji Europejskiej – jako pierwszy produkt tradycyjny w województwie pomorskim i 13 w Polsce – spełniający warunki unijne.