Kiedyś, gdy nie było jeszcze telewizji, a nawet Internetu, w czasach, w których nikt nie mógł skorzystać z wyników wyszukiwania w Google, czy też sprawdzić rzeczywistość za pośrednictwem kamery IP, aby przedstawić innym, jak wygląda jakaś konkretna rzecz, trzeba było użyć słów lub obrazów.

Historia sztuki nie przywołuje kluczowych dzieł polskich malarzy, które obrazowałyby piękno Kaszub, ale za to zapisy słowne nie pozostawiały wątpliwości, że Kaszuby to piękne miejsce. Ba, może jedno z najpiękniejszych na świecie.

 

Jednym z dowodów na to, że jest tu pięknie jest stara ludowa piosenka „„Na Kaszëbach”. Znacie ją?

 

Hej, tu ù nas, na Kaszëbach

malowóné zemie

Wòdë, lasë, smùdzi, górë,

dzywny czar w nich drzémie

Szëmią gradła, krzë

i lasë swòją piesń òdwieczną.

Ù nas przë robòce lud so nócy

frantówkã stateczną.

 

Niebò, słuńce sã przezérô w wód

przeczësti toni

Wałë strzébrã skrzą, czej wietrzno

– ribka ribkã gòni

A czej grom zarazi, bùrza.

Czej zahaczi mòrze nasze

Tej zmiészóné wszëtczé głosë

twòrzą kòncert bòżi.

 

Pewnym dowodem na to, jaką wartość kolorom nadawali od dawna Kaszubi nich będzie to, że bogaty haft kaszubski jest haftem o znakomitej symbolice odzwierciedlającej kolory tej ziemi.

Klasyczny kaszubski opiera się ledwie na kilku kolorach, ale zgodnie z ich symboliką, można nimi wymalować niemal wszystko. Od ziemi i wody, przez lasy i pola, aż do nieba.

Czy można tymi kolorami wymalować wszystko?

Chabrowy obrazuje piękno wód kaszubskich jezior.

Niebieskie obrazuje piękne kaszubskie niebo.

Granatowy obrazuje niezmierzoną głębię pięknego kaszubskiego morza.

Żółty obrazuje złociste łany dojrzewającego zboża.

Zielony obrazuje piękne kaszubskie lasy pełne dorodnej zwierzyny.

Czerwony obrazuje kolor krwi, którą każdy Kaszuba jest gotów oddać za swą Małą Ojczyznę.

Czarnym obrazuje piękno ziemi czekającej na zasiew i troskę rolnika.

kwiaty

Czy kolorów tych wystarczy artystom którzy wezmą udział w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim, który odbędzie się w dniach 04-09 maj 2015 na Wichrowym Wzgórzu.

Jego myśl przewodnia to „Kaszuby pieśnią śpiewane, pędzlem malowane.”

Jako gospodarze zapewnimy artystom wszelkie wygody. Jako miłośnicy folkloru Kaszub chętnie im zaśpiewamy, by ich zmotywować, dać im natchnienie. Ciekawi jesteśmy co z tego wyjdzie. Sądząc jednak po tym, że większość naszych gości, którzy na Kaszuby trafiają pierwszy raz, mówi, że nie sądzili, że takie piękne miejsca są w Polsce, to świat widziany oczami artystów będzie jeszcze piękniejszy i bardziej oryginalnie widziany.

 

Wystawa prac odbędzie się 08 maja w piątek w godzinach 17-20. Część prac ozdobi Kompleks Wypoczynkowy „Wichrowe Wzgórze”, a inne będzie można zakupić. Może warto wziąć to pod uwagę i spróbować pozyskać piękny landszaft.