Dzisiejsza wycieczka, której punktem startowym jest Kaszubska Oaza Zdrowia „Wichrowe Wzgórze” w Chmielnie jest ostatnią, w trakcie których stykać będziemy się z miejscowościami i jeziorami.

Ostrzyce, a w języku kaszubskim Òstrzëce, są ostatnią wsią na trasie Drogi Kaszubskiej. Znajduje się w trzeciej po gminach Chmielno i Kartuzy, gminie Somonino. Jest to popularna od lat miejscowość turystyczna, w której znajdowały się kultowe w latach 70-tych ubiegłego wieku ośrodki wypoczynkowe zakładów przemysłowych z Trójmiasta i znane restauracje. Choć wolny rynek wiele tu zmienił, nadal jest to piękna miejscowość, która rozciąga się na brzegu Jeziora Ostrzyckiego i u podnóża kolejnego istotnego wzniesienia Kaszub – Jastrzębiej Góry (227,2 m n.p.m.). Ostrzyce oferują wiele atrakcji, a jedną z nich jest stateczek „Stolem”, który w okresie letnim wozi turystów po jeziorze pozwalając poznać Kaszuby z innej perspektywy.

Jezioro Ostrzyckie wróci raz jeszcze w naszych aktualnościach, albowiem po zakończeniu naszej lądowej wycieczki zamierzamy popłynąć szlakiem wodnym wzdłuż tak zwanej Pętli Kaszubskiej.