Pamiętacie nasze zaproszenie na wycieczkę Drogą Kaszubską? Tak? To dobrze. Jeżeli jesteście chętni, to zaczynajmy.

 

Na pewno pamiętacie z naszych wcześniejszych informacji, że Droga Kaszubska zaczyna się w Garczu.

 

Garcz, po kaszubsku Gôrcz  jest typową wsią kaszubska położoną przy głównym szlaku komunikacyjnym biegnącym z Kartuz w kierunku Słupska i Lęborka.  Widać, że nie jest to ubocze sporadycznie odwiedzane przez ludzi. Domy tu solidne, gospodarze bogaci, bo przedsiębiorczy. Wielu z nich jest nadal związanych z rolą, ale wielu jest przedsiębiorcami, wielu oferuje gościnę letnikom. Wieś położona jest nad Jeziorem Łapalickim. Decydując się na przyjazd do wsi, warto udać się nad to piękne jezioro, które znajduje się mniej niż 200 metrów od drogi, za nieczynną linią kolejową Kartuzy-Lębork.

Trzeba powiedzieć, że ze względu na piękny widok na jezioro, wieś jest jedną z ładniejszych w gminie Chmielno. W okresie letnim, można skorzystać tu z dwóch plaży. Co ważne, można tu bez problemu wypożyczyć sprzęt wodny (rowerki , kajaki , łódki). Wysiłek fizyczny oznacza zawsze chęć na coś dobrego, więc choć „Wichrowe Wzgórze” chwali się dobrą kuchnią, to byłoby nietaktem nie wspomnieć o sąsiadach z Garcza, którzy prowadzą znaną karczmę ”KRZEWI RÓG”.

 

Jakkolwiek z Garcza będziemy jechać w kierunki na Chmielno, to warto też odwiedzić inne miejscowości w okolicy. Do najciekawszych należą Łapalice ze swoim zamkiem, Miechucino, Mirachowo, Strysza Buda i Sianowo. Z racji tego, że nasza wycieczka jest po Drodze Kaszubskiej, wycieczki te traktujemy jako fakultatywne i wrócimy do nich później.

 

Z Garcza na „Wichrowe Wzgórze” jest mniej niż 3 km. Jest to bardzo dobra okazja do skorzystania z oferty wypożyczenia kijków do Nordic Walking. Generalnie z racji orientacji prozdrowotnej bardzo mocno promujemy taką aktywność. Po wycieczce zapraszamy na relaksujący masaż w naszym SPA.