Ci, którzy zdecydowali się podróżować z nami po okolicy Kaszubskiej Oazy Zdrowia „Wichrowe Wzgórze” pamiętają pewnie, że idąc na wycieczkę do wsi Zawory rozważaliśmy możliwość wejścia na Górę Tamową, która pozwala zobaczyć okolice Chmielna i w jego centralnej części nasze pensjonaty.

Jest jeszcze jedna atrakcja w pobliżu „Wichrowego Wzgórza”. To Góra Sobótka znajdująca się nad wsią Ręboszewo, przez którą wiedzie nasza wycieczka Drogą Kaszubską. Na szczycie góry znajduje się wiatrak koźlarz, a w nim ekspozycja pozwalająca poznać pracę młynarza. Warto odwiedzić to miejsce, bo niewiele prawdziwych wiatraków zachowało się w kraju.

Dziś pogoda była piękna, więc wiatrak widać nawet bez lornetki.

mlyn

 

Co ciekawe, idąc w kierunku Ręboszewa, przechodzimy przy nowocześniejszym zakładzie produkującym mąkę, czyli młynie wodnym na rzece Raduni. Niewielu wie, ale koła tu ustawione napędzały nie tylko młyn, ale również kamienie szlifujące koła młynarskie.

Jeżeli ciekawi was historia, nie zastanawiajcie się zbyt długo i przychodźcie do nas z pytaniami. Chętnie podpowiemy, co poznać na Kaszubach, jak spędzić tu czas w sposób dający prawdziwą satysfakcję.