Dużi kavałk zemji kaszubskji pokrivają lase, ale żoden nje je takji vjelgi i pełen tajemnjice, jak las
Mjirachovskji. Wod Mojsza i Gburskji Kamjenjice na zochodze słuńca do Setni Gorë i Czarcich Błot, wod
Mjechucena i Dzevczi Gorë na połnju do vjelgjigo kaminja przë Novihuce i do Kłęczna: na taką szerzą i dhiżą
won sę rozsodł z vojskjem svojich stolemnich bukóv, dębóv, chojn i ptoszich drzév. Dnjami całimi po njim
błądzec możesz, nje naszedlszë żevi dusze. Leno vjelgji jezora wotmikają duktë dlo vjatróv i słuńca i leżnosc
dają vesokjim wuzimkom i korunom drzevjąt do przezeranjô sę v zvjercadle svojich vód. Nańdzesz v dołach
zataconich błotka i łąkji, chdze sę pase jeleń i sarna.

W taki sposób opisano Las Mirachowski w ważnym dla regionu dziele Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”. Mówiąc zaś językiem współczesnym, Lasy Mirachowskie (po kaszbusku Mirochòwsczé Lasë) to duży kompleks położony w północnej części Szwajcarii Kaszubskiej. Lasy Mirachowskie to nie tylko wielkie połacie pięknego starodrzewu, ale i zespół przepięknych jezior potęgowskich. Na ich terenie znajduje się aż 8 rezerwatów przyrody: Staniszewskie Zdroje, Kurze Grzędy, Jezioro Lubogoszcz, Leśne Oczko, Staniszewskie Błoto, Szczelina Lechicka, Żurawie Błota i Jezioro Turzycowe.

Blues będzie grany przy leśniczówce w Mirachowie. Niedaleko od niej przebiegają szlaki turystyczne Wzgórz Szymbarskich i Kaszubski. Warto skorzystać z przerw między koncertami i przejść się jednym z tych szlaków. Oczywiście, najlepiej pokonać je całe, bo każde z jezior, każdy z rezerwatów warte są poznania.

Wszystkich, którzy co dnia prowadzą siedzący tryb życia i złapią na wycieczce zakwasy zapraszamy do SPA, które jest częścią Kompleksu Wypoczynkowego „Wichrowe Wzgórze”. Na strudzone nogi dobre będzie moczenie nóg w jacuzzi, albo relaksująca kąpiel w kapsule SPA.