Wspominaliśmy wczoraj o widoku, jaki rozpościera się u stóp Wichrowego Wzgórza. Wspominaliśmy o miejscowości Zawory znajdującej się po drugiej stronie Jeziora Kłodno. Przez Zawory przebiega Droga Kaszubska. Taką nazwę nosi najpopularniejsza trasa turystyczna dla zmotoryzowanych, którą wybudowano 50 lat temu. Dwadzieścia lat po wojnie, gdy kraj podniósł się z ruin, a ludziom żyło się lepiej, w latach 1965-1967 na gruntowe drogi Kaszub wjechały maszyny, których zadaniem było przygotowanie drogi łączącej najbardziej atrakcyjne punkty centralnej części Szwajcarii Kaszubskiej. Były to i do dziś są najbardziej malownicze fragmenty Kaszub.

 

Droga bierze swój początek w Garczu w pobliżu znanej gospody Krzywy Róg i pierwszych znaków wskazujących dojazd na Wichrowe Wzgórze i biegnie dalej przez Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnicę Dolną i Ostrzyce, by po przejściu na drugą stronę linii kolejowej Kościerzyna-Gdynia dotrzeć serpentynami u stóp Wieżycy do drogi w kierunku Kościerzyny i Gdyni.

 

Wzdłuż Drogi Kaszubskiej znajdują się piękne jeziora – Łapalickie, Białe, Kłodno, Małe Brodno, Wielkie Brodno i Ostrzyckie. Nieco z boku znajduje się też Jezioro Raduńskie.

 

„Wichrowe Wzgórze” jest organizatorem wczasów zdrowotnych, więc polecamy wycieczki nie tylko motorowe, ale również marsze z kijkami – Nordic Walking lub jazdę na rowerze. Ze względu na to, że Droga Kaszubska stanowi idealne miejsce do takiej aktywności, bo nie jest głównym szlakiem komunikacyjnym, a równocześnie oferuje piękne widoki, w kolejnych dniach opowiemy o najciekawszych fragmentach tego szlaku.