Korzystając z bardzo dobrej pogody kontynuujemy wycieczkę Drogą Kaszubską. Jak każdego dnia, punktem wyjścia jest „Wichrowe Wzgórze” Oaza Zdrowia na Kaszubach. Ze względu na to, że namawiamy do aktywności fizycznej, proponujemy pokonanie dzisiejszej trasy z kijami do Nordic Walking. Nie jest to jeszcze odcinek, którego nie da się pokonać pieszo. Odległość, którą będzie trzeba pokonać wynosi nieco ponad 7 kilometrów, gdy pójdziecie drogami bocznymi z widokiem na Drogę Kaszubską do niespełna 9 km bezpośrednio Drogą Kaszubską, choć tu ostatni odcinek między Ręboszewem a samą Złotą Górą trzeba pokonać drogą Kartuzy – Sulęczyno, która jest dość ruchliwa.

Złota Góra, a po kaszubsku Złotô Góra to jedno z istotnych wzniesień na Kaszubach o wysokości 235,1 m n.p.m., które zlokalizowane jest w morenowym paśmie Wzgórz Szymbarskich. Ze Złotej Góry nie widać już Chmielna i naszego kompleksu wypoczynkowego „Wichrowe Wzgórze”, ale jest piękna panorama na Jezioro Wielkie Brodno i w kierunku Brodnicy Dolnej, do której dojdziemy następnym razem. W dali widoczny jest szczyt Wieżycy, najwyższej góry Kaszub.

W rejonie punktu widokowego na Złotej Górze, tuż przy zakręcie w kierunku Brodnicy Dolnej i Ostrzyc znajduje się pomnik Bojowników Ruchu Oporu. Choć niezbyt piękny, przypomina o tym, że wbrew brakom w podręcznikach rzeczowych wzmianek o ruchu oporu na Kaszubach i Pomorzu, również tu działała dobrze zorganizowana partyzantka. Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” nie miała może siły i wielkości AK, ale wniosła swój istotny wkład w zwycięstwo i odzyskanie niepodległości terenów Kaszub.

Na Złotą Górę wrócimy za kilka tygodni, kiedy to odbywać się tu będzie waży festyn kaszubski zwany Truskawkobraniem. Wydaje się, że Truskawkobranie jest największą imprezą plenerowa na Kaszubach, a liczba jego uczestników określana jest w tysiącach. Warto wiedzieć, że kaszubska truskawka zwana u nas maleną jest najsmaczniejsza. Nie zastąpi jej truskawka z rejonu Warszawy lub Maroka.