1 maja pisaliśmy o pięknie kwitnących drzewach, które ozdabiają dziedziniec Kompleksu Wypoczynkowego „Wichrowe Wzgórze” w Chmielnie. Po miesiącu pięknej pogody, bo „Wichrowe Wzgórze” ma to do siebie, że pogoda jest tu piękna lub bardzo piękna, po walce ze szpakami, które chciały poczęstować się owocami, gałęzie uginają się pod ciężarem owoców.

Nasze czereśnie obrodziły pięknie, można siąść z kawą pod ich koronami i sięgać po szklanki. Nie, nie chodzi o szklanki z kawa, którą restauracja pensjonatu „Wichrowe Wzgórze” podaje w filiżankach, a o czereśnie, bo choć niewielu pamięta, tak się mówi o gatunku czereśni, który rośnie u nas. Jest to jeden z blisko 500 gatunków czereśni. Może nie wiecie, ale drugą, równie popularną, choć nieco ciemniejszą odmianę nazywamy „łutówką”.

„Wichrowe Wzgórze – Kaszubska Oaza Zdrowia” promuje zdrowie i wszelkie formy aktywności. Nie sposób, więc nie zwrócić uwagę na fakt, że czereśnie mają bardzo wiele wartości odżywczych. Są bogate w biopierwiastki i witaminy, a im ciemniejszą odmianę czereśni znajdziecie, tym większa będzie zawartość cennych składników. Czereśnie to bardzo dobre źródło potasu i witaminy C, a także takich pierwiastków jak wapń, fosfor, magnez, pierwiastków śladowych, jak żelazo, cynk, selen, mangan i krzem oraz witamin z grupy B (B1, B2 i B6), kwasu foliowego, witaminy E, witaminy A i jej prowitamin w postaci karotenoidów.
Obecność w miąższu owoców fruktozy i ciał balastowych wpływa na ich lekko przeczyszczające działanie. Dzięki temu czereśnie, przy swojej niskiej wartości energetycznej, mogą stanowić jeden ze składników diety osób z nadwagą i otyłością. Oczywiście spożycie zbyt dużej ilości może spowodować odkładanie się fruktozy w boczkach, ale jest na to metoda. „Wichrowe Wzgórze” jest miejscem centralnym dla kilku szlaków Nordic Walking. Czemu, więc po spożyciu pysznych owoców nie wybrać się na wycieczkę. Jeżeli nie macie własnych kijków, poproście w recepcji. Zawsze jest kilka wolnych par.
czeresnie