Drugą miejscowością na szlaku Drogi Kaszubskiej jest Chmielno. Ta piękna wieś charakteryzuje się niebywałym położeniem. Otoczone 4 jeziorami – J. Raduńskim Dolne, Kłodno, Rekowskim i Białym położone jest w pagórkowatym terenie, co w sumie daje niesamowite wrażenia krajobrazowe.

Chmielno jest typową miejscowością turystyczną doskonałą na dłuższy wakacyjny odpoczynek ale i również na krótkie weekendowe wypady. Można tu pływać, spacerować trasami Nordic Walking, łowić ryby, żeglować. Ciekawostkami miejscowości są kościół p. w. Św. Piotra i Pawła, zakład ceramiki rodziny Neclów, park kamienny, dobrze przygotowane plaże, szlaki piesze, rowerowe i nordic walking.

Chmielno jest wsią o długiej historii. Po raz pierwszy zostało wspomniane w dokumencie z roku 1220. Kolejny dokument z 1283 roku informuje, że wieś była kasztelanią skupiającą 70 wsi pod zwierzchnictwem Gdańska. Od wieku XIV Chmielno do pierwszego rozbioru Polski, Chmielno było związane ze znanym i zasłużonym klasztorem norbertanek w Żukowie. W XIX wieku mieszkańcy Chmielna aktywnie uczestniczyli w ruchach wolnościowych, a w 1863 roku wręcz współdziałali z powstańcami, co upamiętnił Żelazny Krzyż ufundowany w 1888 roku przez miejscowego kowala i  działacza powstańczego – Feliksa Gilmeistra. W kolejnych latach wieś rozwijała się mimo mroku zaboru pruskiego. Chmielno wróciło do Polski po I wojnie Światowej. Wieś rozwija się intensywnie od początku przemian ustrojowych lat ’90 ubiegłego wieku, co dowodzi tego, że mieszkańcy Chmielna to dzielni i pracowici ludzie.

 

Co zobaczyć w Chmielnie?

– Kościół z 1845 roku z barokowym ołtarzem i ciekawymi zdobieniami nawiązującymi do haftu kaszubskiego.

– Muzeum Ceramiki Kaszubskiej z ekspozycją produktów, które wyszły z rąk wielu pokoleń rodziny Neclów. Co ważne jest to muzeum żywe, a więc bez problemu można tu ulepić swój dzbanek.

– Stara Checz Kaszubska – we wsi jest kilka reliktów tradycyjnego budownictwa kaszubskiego

– Grodzisko, czyli pozostałości grodu kasztelańskiego z X-XIII wieku.

– Żelazny krzyż ustawiony na terenie grodziska w 25 Powstania Styczniowego.

– Izba Regionalna „KASZËBSKÔ CHËCZ”

– Izba Pamięci – Juliusza Studnickiego w Gminnym Ośrodku Kultury

– Młyn z 1738 roku w Chmielonku położony w kolejnej części Drogi Kaszubskiej.

 

Oczywiście, ilość atrakcji jest jeszcze większa, a zrealizowanie ich wszystkich zajmie trochę czasu. Choćby nawet pokonanie wszystkich tras Nordic Walking wokół Chmielna może zająć więcej niż jeden dzień, więc proponujemy, by na Chmielno poświęcić weekend. Wybierając się do Chmielna pamiętajcie, że „Wichrowe Wzgórze” oferuje możliwość noclegów w luksusowych pensjonatach, a także możliwość odpoczynku i relaksu w centrum SPA.